۵/۵ - (۱ امتیاز)

ایکه بانا یک هنر گل آرایی ژاپنی باستانی است . از این اسم از کلمه ژاپنی Ike به معنی زنده یا ترتیب و Bana به معنی گل است . از هنر ایکه بانا برای دادن هدیه و پیشکش از جنس گل استفاده می شد که این اتفاق از زمان بودیسم که به تازگی از کره و چین وارد ژاپن شده بود ، اتفاق افتاد . اما نسخی رسمی و امروزی ایکه بانا ( Ikebana ) تا دوره Muromachi در حدود قرن ۱۵ یا ۱۶ آغاز نشده بود . این نوع گل آرایی از آن زمان تا الان بیشتر دنیوی شده و در زندگی اطرافمان به صورت هنری از آن استفاده می شود .

در نهایت ، ایکه بانا فرا تر از دکور و تزیین و گل آرایی است . در واقع فرآیند معنوی است که به فرد کمک می کند تا به طبیعت نزدیک شود و در داخل خانه و بیرون از خانه در طبیعت ادغام شود .

به گفته یکی از مدارس گل آرایی در ژاپن :

ایکه بانا صرفا جمع آوری گل ها در یک گلدان نیست بلکه درباره عشق است … عشقی که یک شخصیت هنری ،  با فرم ایده آل و هیجان انگیزش به نمایش می گذارد . ایکه بانا صرفا زیابیی گل ها را صرف نمی کند بلکه ، درون یک هنرمند را نشان می دهد .

اصول ایکه بانا

ایکه بانا به یک پلتفرم گل آرایی تبدیل شده که به تفکر و خلاقیت زیادی نیاز دارد . برای گل آرایی در ایکه بانا شما می بایست کاملا سکوت کنید و به طبیعت و زیبایی آن فکر کنید تا به آرامش درونی برسید . گل آرا ها و هنرمندان نه تنها اهمیت سکوت را درک می کنند بلکه به اهمیت فضا نیز می پردازند که به معنای پر کردن نیست بلکه از طریق گل آرایی  و نظم دادن ایجاد و حفظ می شوند. این پیوند با سایر اصول ایکبنا شامل مینیمالیسم ، شکل و خط ، فرم ، هارمونی ، زیبایی شناسی و تعادل است.

گل آرایی ژاپنی

مدارس گل آرایی ایکه بانا

بیش از ۳۰۰۰ مدرسه ایکه بانا در جهان وجود دارد . قدیمی ترین مدرسه گل آرایی ایکه بانا ، کنوبو نام دارد . شخص کنوبو در معبد رادادو در کیوتو شروع به کار کرد . جایی که خانواده کنوبو از مدتها پیش جزو کاهنان بودند. اولین سبک ایجاد شده توسط این خانواده سبک گل آرایی ریکا بود . این سبک که بودیسم شکل گرفته برای ایجاد تکامل و زیبایی با استفاده از گل ها برای نمایش مفهوم کهکشان ها است . بعد از سپری شدن چند صد سال ، ایکه بانا رشد و توسعه خودش را ادامه داد و تبدیل شد به یک جزء اصلی بودیسم که در فرهنگ گل آرایی ژاپنی نیز وجود دارد . این امر در اواخر قرن نوزدهم هنگامی که فرهنگ غربی به ژاپن معرفی شد ، حتی بیشت نیز آشکار شد . برخی از اساتید گل آرایی گل های غربی را نیز پذیرفتند و آن ها را در چیدمانشان استفاده می کردند.

بارزترین آنها آنشین اوهارا بود که از مدرسه کنوبو جدا شد و مدرسه اوهارا را راه اندازی کرد . او به زودی سبک موریبانا را ایجاد کرد ، به معنای “جمع کردن گل” ، که بسیار آزادتر از سبک های قبلی به پیش می رفت ، اما همچنان بر تعداد و ناهنجاری های ناهموار در ترتیبات تأکید می کرد. این سبک به سرعت به محبوب ترین سبک های گل آرایی ایکه بانا تبدیل شد . سه سبک معمول موریبانا وجود دارد .

۱- سبک عمود یا قائم

۲- سبک شیب دار

۳- سبک منعکس کننده آب

معمولا مبتدی ها از سبک قائم شروع می کنند .

 

ایکه بانا

 

برای گل آرایی ایکه بانا موربینا به چه متریال هایی نیاز دارید ؟

یکی از ویژگی های بارز موریبانا استفاده از ظروف کم عمق یا اوتسوا است . کنزن که شبیه قلاب های گل است ، باید در رابطه با این ظروف مورد استفاده قرار گیرند ( حکم اسفنج را خواهند داشت ) تا گل ها و شاخه ها در حالت های راست و زاویه دار قرار گیرند. سه نوع گل و شاخه اصلی استفاده شده است. طولانی ترین شاخه ، به نام شین ، نمایانگر بهشت است. شاخه متوسط ، یعنی انسان ، نمایانگر انسان است. و کوتاهترین شاخه ، تای ، نمایانگر زمین است. از گلهای اضافی برای همراهی با اینها نیز می توان استفاده کرد.

اندازه و طول متریال ها در ایکه بانا

شاخه ها و گل ها – شین ، سو و تای – همه نسبت به اندازه ظرف اندازه گیری می شوند. برای تعیین طول مناسب این عناصر ، ارتفاع و عرض گلدان خود را اندازه بگیرید و این اندازه گیری ها را به هم اضافه کنید. شین نباید بیش از سه برابر این باشد. سو دو سوم شین است و تای دو سوم سو است. اگر شین و سو شاخه ها باشند ، گلهای تزئینی همراه با آنها ادامه پیدا  می کنند ، تا زمانی که به طول نصف شاخه ها برسند ،  به یاد داشته باشید هنگام تصمیم گیری برای برش شاخه ها و گل های خود ، عمق گلدان و قرارگیری زاویه را در نظر بگیرید.

نظم و ترتیب دادن به شاخه ها در ایکه بانا

گل آرایی های موریانا مانند مجسمه ها هستند. آنها از هر جهت از فضای سه بعدی استفاده می کنند. می توانید با قرار دادن ساقه در مرکز عقب کنزن ( قلاب گل که به مانند اسفنج عمل می کند ) ، ۱۰ درجه به سمت چپ و ۱۰ درجه به جلو ، ابتدایی ترین سبک را ایجاد کنید. سس را ۴۰ درجه به سمت چپ و ۴۰ درجه به جلو قرار دهید. تای را ۷۰ درجه به راست و ۷۰ درجه جلوی آن قرار دهید. تعیین زاویه از دو جهت ممکن است در ابتدا چالش برانگیز باشد. برای آسان تر کردن این کار ، می توانید راهنمای زاویه ایکه بانا را در زیر چاپ کرده و آنرا تا کنید تا به شما در درک نحوه قرارگیری گل و شاخه های خود کمک کند.

 

گل آرایی ژاپنیگل آرایی ایکه بانا موربینا

گل ها در سبک موربینا

در هنر گل آرایی ایکه بانا گل ها و شاخه های انتخابی در این سبک گل آرایی ، صرفا برای زیبایی انتخاب نمی شوند . بلکه نحوه تعامل داشتن آن ها و رعایت اصول موربینا نیاز بسیار ضروری است .در گل آرایی این سبک از نوع قائم می بایست از شاخه های محکم و سفت برای شاخه شین استفاده شود . در سبک شیب دار کردن گل آرایی نیز ،  از شاخه های نرم تر استفاده می کنند که می توانید از شاخه و گل هایی برای ایجاد احساس حرکت شیب دار در این سبک استفاده کنید . هنگامی که قصد دارید گل و برگ ها را برای گل آرایی انتخاب کنید بسیار مهم است که در ذهنتان انتخاب های نامحدودی داشته باشید . مهمترین چیز یک گل خاص نیست ، این است که چگونه همه قطعات با هم کار می کنند تا یک خروجی بیانگر و معنی دار را ایجاد کنند که با ایده فضا بازی کند .

گل آرایی ژاپنی

 

 

آموزشگاه گل آرایی بوی گل مفتخر است که برای اولین بار مقاله ای کامل درباره هنر ایکه بانا منتشر کرده که بسیار می تواند نگاه شما را نسبت به این هنر باز کند تا درک بهتری و صحیحی از آن داشته باشید .

در صورتی که علاقه مند به هنر گل آرایی هستید و آموزش گل آرایی برای شما بسیار مهم است . آموزشگاه گل آرایی بوی گل آمادگی تدریس گل آرایی حرفه ای را با آخرین تکنیک های گل آرایی اروپایی برای شما عزیزان را دارد .

هنر گل آرایی ژاپنی ایکه بانا

Sources

http://www.ikebanahq.org/whatis.php

http://www.stephencoler.com/whatisikebana_en.htm

http://www.slideshare.net/followtheraven/ikebana-25063265

http://www.usna.usda.gov/Gardens/collections/ikebana_faqs.html

http://makezine.com/projects/ikebana-101/

http://www.stephencoler.com/ikebana_history_en.htm

http://www.ohararyu.or.jp/english/form_moribana.html

http://www.presentationzen.com/presentationzen/2009/09/0-design-lessons-from-ikebana.html

http://www.stephencoler.com/material_en.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Ikebana

https://www.ftd.com/blog/design/ikebana