حتما به این نوشته امتیاز بدید و ما رو در گوگل همراهی کنید post

معرفی هشت طرح اصلی برای گل آرایی

با توجه به سنتی بودن هنر گل آرایی در کشورمون ، نیاز به یادگیری آکادمیک هنر گل آرایی پیش از پیش اهمیت پیدا می کند . در آموزش های گل آرایی تمامی هنرجویان به فنون و سبک های گل آرایی آشنا می شوند .

به طور مثال در آموزشگاه بوی گل ، تمامی هنرجویان در اولین کارگاه با مقدمات و اصول گل آرایی آشنا می شوند . سپس پس از گذراندن پکیج گل فروشی با تکنیک های حرفه ای تر این هنر آشنا می شوند و آموزش های آکادمیک را فرا می گیرند .

اما بسیاری از علاقه مندان هستند که به علت عدم داشتن وقت یا مشکلات مالی نمی توانند در این کارگاه ها شرکت کنند . برای همین وبلاگ موسسه بوی گل تکنیک های گل آرایی را در اختیار شما علاقه مندان و دنبال کننده بوی گل قرار داده است تا بتوانید تمام و کمال از اطلاعات زیر استفاده کنید .

کار با گل های طبیعی و مصنوعی

اگر تا به حال با گل های طبیعی کار کرده باشید می دانید که مدتی زمان نیاز است که با تمامی امکانات و محدودیت های گل ها آشنا شوید.

با این حال، کار با گل های مصنوعی با وجود کاربرد یکسان ، در زمینه ی هنری کاملا متفاوتی قرار می گیرد . خط ، کانون و تکنیک های پر کردن ، از روش های بسیار خوب برای گل آرایی گل های مصنوعی و خشک شده به شمار می رود .

آشنایی با سبک های گل آرایی

 

طرح افقی ( سبک گل آرایی )

 1. گلدان نسبتا کم عمقی را انتخاب کنید و روی اسفنج را با مقدار زیادی چسب بپوشانید. البته می توانید از گیره های نگه دارنده هم استفاده کنید. همچنین می توانید از اسپری های ثابت کننده هم استفاده نمایید تا شکل دلخواه را به گل ها بدهید.
 2. گل های اصلی را در وسط طرح قرار دهید به طوری که از لبه ی گلدان و از هر دوطرف آویزان شوند و بتوان مواد دیگر را در دو طرف قرار داد. دقت کنید که فضا را برای قراردادن گل های پرکننده، خالی نگه دارید.
 3. فضاهای خالی اطراف گل های اصلی را با گل های پرکننده و برگ پر کنید.

طرح عمودی ( سبک گل آرایی )

 1. اسفنج را در گلدان با چسب محکم نمایید. ساقه ی بلندترین گل ها را به اندازه ای کوتاه نمایید که برابر با سه تا چهاربرابر ارتفاع گلدان شوند.
 2. گل های اصلی را به صورت عمودی در وسط گلدان قرار دهید.
 3. فضاهای خالی را در صورت نیاز با گلهای پرکننده پر کنید.

طرح مثلثی ( سبک گل آرایی)

 1. اسفنج گل آرایی را در جای خود محکم قرار دهید. میزان ارتفاع و عرض را با کوچکترین گل ها یا برگ های خطی تعیین نمایید. یادتان باشد که ارتفاع از عرض بیش تر باشد.
 2. بزرگ ترین گل های اصلی را در وسط طرح قرار دهید و کمی آن ها را رو به پایین خم کنید تا به طرحتان وزن و تعادل بدهید.
 3. فضاهای خالی را با گل ها و برگ ها و به شکل مثلثی پر کنید.

طرح هلالی ( سبک گل آرایی )

 1. اسفنج را در گلدان محکم کنید. طول هلال را تعیین کرده و گل ها و برگ ها را به صورت خم شده طوری در گلدان قرار دهید که شکل هلالی به خود بگیرند. به گل ها طوری زاویه بدهید که در گلدان دارای تعادل باشند.
 2. گل های اصلی را تقریبا در پایین کاسه یا گلدان قرار دهید تا بتوانید تعادل، ثبات و عمق را به دست آورید.
 3. اطراف گل های اصلی را با گل های کوچک تر و برگ پر کنید. گل های پرکننده را طوری قرار دهید که از تیزی نقاط اطراف بکاهد.

طرح بیضی ( سبک گل آرایی )

 1. اسفنج گل آرایی را در گلدان محکم کنید. ارتفاع مورد نظرتان را با گل ها تعیین کنید و سعی کنید با گل های رنگ روشن و برگ ها، لبه های بیرونی طرح را به شکل بیضی در آورید.
 2. بزرگ ترین، قوی ترین و روشن ترین گل ها را در مرکز قرار دهید.
 3. با گل های پرکننده، اطراف گل های بزرگ تر و برگ ها را پر کنید.

طرح مینیمال ( سبک گل آرایی )

 1. اسفنج را به ظرف بچسبانید. سپس گل های عمودی را برای تعیین ارتفاع وارد اسفنج کنید. سپس گل های محور افقی را وارد کنید تا شکل کلی طرح مشخص شود.
 2. گل های اصلی را وارد کنید.
 3. سپس طرح را با گل های پرکننده به اندازه ی نیاز پر کنید.

طرح S باز یا منحنی هوگارث ( سبک گل آرایی )

 1. اسفنج را کاملا محکم کنید. ساقه های گل ها را خم کنید تا به شکل منحنی در بیایند و در اسفنج به گونه ای وارد کنید که تعادل برقرار شود.
 2. گل های اصلی را به شکل منحنی پایین و بالا وارد کنید.
 3. گل های پرکننده و برگ ها را اطراف گل های اصلی به گونه ای وارد کنید که شکل S به خود بگیرند.

طرح ایستاده و آزاد ( سبک گل آرایی )

 1. گلدان کم عمقی را انتخاب کنید و درون آن را با اسفنج پر کنید به طوری که اسفنج سه سانتی متر از لبه ی گلدان بالاتر باشد.  اسفنج را در گلدان و با چسب حرارتی، گِل گل آرایی یا چسب نواری محکم کنید. سپس شکل کلی طرح تان را با گل ها و برگ های خطی مشخص کنید.
 2. گل ها و برگ های اصلی را در اسفنج قرار دهید. در همین حین، گلدان را بچرخانید و مطمئن شوید که گل ها در اطراف گلدان به صورت مساوی قرار گرفته اند.
 3. سپس گل های پرکننده را به طرح اضافه کنید.

مجموعه ای از این تکنیک ها را می توان در کارگاه های آموزشی آموزشگاه بوی گل فرا گرفت

برای شرکت در این کارگاه ها به سایت آموزشگاه بوی گل مراجعه کنید.

https://blog.booyegol.com/10-principles-of-flower-arrangement/

https://blog.booyegol.com/european-style-flower-arrangement/